WP Cerber Security - en to pt translation catalogue (1151 entries)

en: Limit login attempts
pt: Limitar tentativas de login

en: minutes
pt: minutos

en: Site connection
pt: Conexão do site

en: Proactive security rules
pt: Regras de segurança proativa

en: Block subnet
pt: Bloquear sub-rede

en: Custom login page
pt: Página alternativa de login

en: Custom login URL
pt: URL alternativo de login

en: Citadel mode
pt: Modo Fortaleza

en: Duration
pt: Duração

en: Notifications
pt: Notificações

en: Access Lists
pt: Acessos

en: Activity
pt: Atividade

en: Lockouts
pt: Bloqueios

en: Date
pt: Data

en: Local User
pt: Utilizador Local

en: Username used
pt: Nome de utilizador usado

en: Logged in
pt: Logado

en: Logged out
pt: Desconectado

en: Login failed
pt: Falha no login

en: IP blocked
pt: IP bloqueado

en: Citadel activated!
pt: Fortaleza ativada!

en: Locked out
pt: Bloqueado

en: IP blacklisted
pt: IP bloqueado

en: Password changed
pt: Senha alterada

en: Remove
pt: Remover

en: Lockout for %s was removed
pt: Bloqueio de %s foi removido

en: White IP Access List
pt: Lista Segura de IPs

en: Black IP Access List
pt: Lista Negra de IPs

en: List is empty
pt: A lista está vazia

en: View Activity
pt: Ver Atividade

en: Settings
pt: Configurações

en: Last login
pt: Último login

en: Never
pt: Nunca

en: Are you sure?
pt: Tem a certeza?

en: My site is behind a reverse proxy
pt: Meu site está sob um proxy reverso

en: Make your protection smarter!
pt: Deixe sua proteção mais inteligente!

en: Please enable Permalinks to use this feature. Set Permalink Settings to something other than Default.
pt: Habilitar as Ligações Permanentes para utilizar essa funcionalidade. Configure os Ligações Permanentes para um valor diferente ao pre-definido.

en: Main Settings
pt: Configurações

en: Help
pt: Ajuda

en: Increase lockout duration to %s hours after %s lockouts in the last %s hours
pt: Aumentar a duração do bloqueio para %s horas após %s bloqueios nas últimas %s horas.

en: You are not allowed to log in. Ask your administrator for assistance.
pt: Não tem permissão para entrar. Contacte o administrador.

en: Expires
pt: Expira

en: No lockouts at the moment. The sky is clear.
pt: Nenhum bloqueio de momento. O céu está limpo.

en: Can't activate WP Cerber due to a database error.
pt: Não foi possível ativar o WP Cerber devido a um erro na conexão com a base de dados.

en: days
pt: dias

en: Cerber Quick View
pt: Visualição Rápida do Cerber

en: Always block entire subnet Class C of intruders IP
pt: Sempre bloquear toda a sub-rede classe C de IPs invasores

en: Click to send test
pt: Clique para enviar teste

en: Attention! You have changed the login URL! The new login URL is
pt: Atenção! Você alterou o URL de login! O novo URL de login é

en: Comments
pt: Comentários

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Export settings to the file
pt: Exportar configurações para o arquivo

en: When you click the button below you will get a configuration file, which you can upload on another site.
pt: Para descarregar um arquivo de configuração que poderá usar em outros sites, clicar no botão abaixo.

en: What do you want to export?
pt: O que gostaria de exportar?

en: Download file
pt: Descarregar arquivo

en: Import settings from the file
pt: Importar configurações desde um arquivo

en: When you click the button below, file will be uploaded and all existing settings will be overridden.
pt: Ao clicar no botão abaixo,  o arquivo de configuração ira ser carregado para o servidor e todas as configurações actuais serão substituídas.

en: Select file to import.
pt: Selecionar arquivo para importação.

en: What do you want to import?
pt: O que gostaria de importar?

en: Upload file
pt: Enviar arquivo

en: No file was uploaded or file is corrupted
pt: Nenhum arquivo foi enviado ou o arquivo está corrompido

en: Error while parsing file
pt: Erro ao interpretar arquivo

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: unknown
pt: desconhecido

en: active
pt: ativo

en: deactivate
pt: desativar

en: not active
pt: inativo

en: disabled
pt: desabilitado

en: failed attempts
pt: tentativas falhadas

en: in 24 hours
pt: em 24 horas

en: view all
pt: ver todos

en: lockouts
pt: bloqueios

en: Lockouts at the moment
pt: Bloqueios no momento

en: Last lockout
pt: Último bloqueio

en: entry | entries
pt[0]: entrada
pt[1]: entradas

en: Load default settings
pt: Carregar configurações padrão

en: New Custom login URL
pt: Novo URL alternativo de login

en: Use file
pt: Usar arquivo

en: Write failed login attempts to the file
pt: Escrever tentativas falhadas de login em um arquivo

en: Deactivate
pt: Desativar

en: Reason
pt: Razão

en: Add IP to the Black List
pt: Adicionar IP à Lista Negra

en: Hardening
pt: Fortalecendo

en: Abuse email:
pt: Email para abusos:

en: Email Address
pt: Endereço de Email

en: Hardening WordPress
pt: Fortalecendo o Wordpress

en: Stop user enumeration
pt: Bloquear enumeração de utilizador

en: Disable XML-RPC
pt: Desabilitar XML-RPC

en: Block access to the XML-RPC server (including Pingbacks and Trackbacks)
pt: Bloquear acesso ao servidor XML-RPC (incluindo Pingbacks e Trackbacks)

en: Disable feeds
pt: Desabilitar feeds

en: Block access to the RSS, Atom and RDF feeds
pt: Bloquear acesso aos feeds RSS, Atom e RDF

en: Disable REST API
pt: Desabilitar API REST

en: WP Cerber is now active and has started protecting your site
pt: WP Cerver está ativo agora e já começou a proteger o seu site

en: Action
pt: Ação

en: Incorrect IP address or IP range
pt: Endereço ou faixa de IP incorretos

en: Network:
pt: Rede:

en: Add network to the Black List
pt: Adicionar rede à Lista Negra

en: Attention! Citadel mode is now active. Nobody is able to log in.
pt: Atenção! O modo Fortaleza está ativo. Ninguém pode fazer login.

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: ERROR:
pt: ERRO:

en: Human verification failed. Please click the square box in the reCAPTCHA block below.
pt: A verificação humana falhou. Por favor, clique no quadrado do bloco reCAPTCHA abaixo.

en: Username is not allowed. Please choose another one.
pt: O nome de utilizador não é permitido. Por favor, escolha outro nome.

en: unspecified
pt: não especificado

en: Number of lockouts is increasing
pt: O número de bloqueios está aumentando

en: Import settings
pt: Importar configurações

en: Prohibited usernames
pt: Nomes de utilizadores proibidos

en: Usernames from this list are not allowed to log in or register. Any IP address, have tried to use any of these usernames, will be immediately blocked. Use comma to separate logins.
pt: Nomes de utilizadores desta lista não podem fazer login ou serem registrados. Qualquer endereço de IP que tentar utilizar algum destes nomes será imediatamente bloqueado. Utilize vírgulas para separar os logins.

en: reCAPTCHA settings
pt: Configurações do reCAPTCHA

en: Site key
pt: Chave do site

en: Secret key
pt: Chave secreta

en: Enable reCAPTCHA for WordPress registration form
pt: Habilitar reCAPTCHA para o formulário de registro do Wordpress

en: Lost password form
pt: A senha do formulário foi perdida

en: Login form
pt: Formulário de login

en: Enable reCAPTCHA for WordPress login form
pt: Habilitar reCAPTCHA para o formulário de login do Wordpress

en: Before you can start using reCAPTCHA, you have to obtain Site key and Secret key on the Google website
pt: Antes de começar a utilizar o reCAPTCHA, você precisa obter uma Chave do Site uma Chave Secreta no website do Google

en: Know more
pt: Saiba mais

en: User created
pt: Utilizador criado

en: User registered
pt: Utilizador registrado

en: reCAPTCHA verification failed
pt: A verificação do reCAPTCHA falhou

en: reCAPTCHA settings are incorrect
pt: As configurações do reCAPTCHA estão incorretas

en: Attempt to access prohibited URL
pt: Tentativa de acesso a URL proibido

en: Attempt to log in with prohibited username
pt: Tentativa de login com nome de utilizador proibido.

en: Cerber Lab connection
pt: Conexão Cerber Lab

en: Send malicious IP addresses to the Cerber Lab
pt: Enviar endereço de IP malicioso para o Cerber Lab

en: Cerber Lab protocol
pt: Protocolo Cerber Lab

en: Registration form
pt: Formulário de registo

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce registration form
pt: Habilitar reCAPTCHA para o formulário de registro do WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WordPress lost password form
pt: Habilitar reCAPTCHA para o formulário de senha perdida do Wordpress

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce lost password form
pt: Habilitar reCAPTCHA para o formulário de senha perdida do WooCommerce

en: Enable reCAPTCHA for WooCommerce login form
pt: Habilitar reCAPTCHA para o formulário de login do WooCommerce

en: Request to the Google reCAPTCHA service failed
pt: A requisição para o serviço Google reCAPTCHA falhou

en: View all
pt: Ver todos

en: Recently locked out IP addresses
pt: Endereços de IP recentemente bloqueados

en: OK, nail them all
pt: OK, acabe com eles

en: NO, maybe later
pt: NÃO, talvez mais tarde

en: Dashboard
pt: Painel de Controle

en: Want to make WP Cerber even more powerful?
pt: Gostaria de fazer o WP Cerber ainda mais poderoso?

en: Allow WP Cerber to send locked out malicious IP addresses to Cerber Lab. This helps the plugin team to develop new algorithms for WP Cerber that will defend WordPress against new threats and botnets that are appearing  everyday. You can disable the sending in the plugin settings at any time.
pt: Permita que o WP Cerber envie endereços de IP maliciosos para o Cerber Lab. Isso ajuda os desenvolvedores do plugin a criarem algoritmos para defender o WordPress de novas ameaças e botnets que surgem dia-a-dia. Pode desabilitar este envio a qualquer momento nas configurações do plugin.

en: IP address
pt: Endereço de IP

en: User login
pt: Login do utilizador

en: User ID
pt: ID do utilizador

en: Export
pt: Exportar

en: Search for IP or username
pt: Buscar por IP ou utilizador

en: Filter
pt: Filtrar

en: Cerber Dashboard
pt: Painel de Controle do Cerber

en: Cerber tools
pt: Ferramentas do Cerber

en: User
pt: Utilizador

en: Search string
pt: Termo pesquisado

en: Date format
pt: Formato da data

en: if empty, the default format %s will be used
pt: se vazio, o formato padrão %s será usado

en: Push notifications
pt: Notificações push

en: Email notifications
pt: Notificações por email

en: Use comma to specify multiple values
pt: Use vírgulas para separar múltiplos valores

en: All connected devices
pt: Todos os dispositivos conectados

en: No devices found
pt: Nenhum dispositivo encontrado

en: Not available
pt: Não disponível

en: Password reset requested
pt: Redefinição de senha solicitada

en: Apply limit login rules to IP addresses in the White IP Access List
pt: Aplicar regras de limite para login aos endereçoes de IP da Lista Segura

en: Invisible reCAPTCHA
pt: reCAPTCHA invisível

en: Enable invisible reCAPTCHA
pt: Habilitar reCAPTCHA invisível

en: (do not enable it unless you get and enter the Site and Secret keys for the invisible version)
pt: (não habilite esta opção a menos que tenha as Chaves do Site e Secreta para esta versão invisível)

en: Enable reCAPTCHA for WordPress comment form
pt: Habilitar reCAPTCHA para o formulário de comentários do Wordpress

en: Limit attempts
pt: Limitar tentativas

en: Lock out IP address for %s minutes after %s failed attempts within %s minutes
pt: Bloquear endereço de IP por %s minutos depois de %s tentativas falhadas dentro de %s minutos

en: In the Citadel mode nobody is able to log in except IPs from the White IP Access List. Active user sessions will not be affected.
pt: No modo Fortaleza apenas os IPs da Lista Segura se podem conectar. Sessões ativas de utilizadores não serão afetadas.

en: Event
pt: Evento

en: Spam comments denied
pt: Comentários de spam rejeitados

en: Malicious IP addresses detected
pt: Endereços IP maliciosos detectados

en: Lockouts occurred
pt: Bloqueios ocorridos

en: You are not allowed to register.
pt: Não tem permissão para se registrar.

en: Spam comment denied
pt: Comentário de spam negado

en: Attempt to log in denied
pt: Tentativa de login negado

en: Attempt to register denied
pt: Tentativa de registro negado

en: Malicious activities mitigated
pt: Atividades maliciosas mitigadas

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: Protect comment form with bot detection engine
pt: Proteja o formulário de comentários com motor de detecção de bot

en: Protect registration form with bot detection engine
pt: Proteja o formulário de inscrição com motor de detecção de bot

en: Diagnostic
pt: Diagnóstico

en: License
pt: Licença

en: Sorry, human verification failed.
pt: Desculpe, falhou a verificação humana.

en: Bot activity is detected
pt: Detectada atividade de bot

en: Comment processing
pt: Processamento de comentários

en: If a spam comment detected
pt: Se um comentário de spam for detectado

en: Trash spam comments
pt: Comentários de spam

en: Move spam comments to trash after
pt: Mova comentários de spam para o lixo após

en: Spam form submission denied
pt: Envio de formulário Spam negado

en: Other forms
pt: Outras formas

en: Protect all forms on the website with bot detection engine
pt: Proteja todos os formulários no site com o motor de detecção de bot

en: Safe mode
pt: Modo Seguro

en: Use less restrictive policies (allow AJAX)
pt: Use políticas menos restritivas (permitir AJAX)

en: Country
pt: País

en: Cerber Security Rules
pt: Regras de Segurança Cerber

en: Security Rules
pt: Regras de Segurança

en: Failed login attempts
pt: Tentativas de login falhadas

en: Registered
pt: Registado

en: You
pt: Você

en: Spam form submissions denied
pt: Submissão de formulários de spam negados

en: Getting Started Guide
pt: Guia de Primeiros Passos

en: Countries
pt: Países

en: Permitted for one country | Permitted for %d countries
pt[0]: Permitido para um país

en: No rule
pt: Nenhuma regra

en: Security rules have been updated
pt: As regras de segurança foram actualizadas

en: Form submission denied
pt: Envio de formulário negado

en: Comment denied
pt: Comentário negado

en: Request to REST API denied
pt: Pedido para REST API negado

en: Bot detected
pt: Bot detectado

en: Citadel mode is active
pt: O modo Citadel está activo

en: Malicious activity detected
pt: Actividade maliciosa detectada

en: Blocked by country rule
pt: Bloqueado pela regra do país

en: Limit reached
pt: Limite atingido

en: Multiple suspicious activities
pt: Múltiplas actividades suspeitas

en: Multiple suspicious activities were detected
pt: Foram detectadas múltiplas actividades suspeitas

en: Specify REST API namespaces to be allowed if REST API is disabled. One string per line.
pt: Especifique os espaços de nomes REST API a serem permitidos se REST API estiver desactivado. Uma cadeia de caracteres por linha.

en: Registration limit
pt: Limite de registo

en: by date of registration
pt: por data de registo

en: Query whitelist
pt: Consultar lista branca

en: Start typing here to find a country
pt: Comece a dactilografar aqui para encontrar um país

en: Click on a country name to add it to the list of selected countries
pt: Clique no nome de um país para o adicionar à lista de países seleccionados

en: Submit forms
pt: Submeter formulários

en: Post comments
pt: Comentários

en: Register on the website
pt: Registe-se no site

en: Use XML-RPC
pt: Use o XML-RPC

en: Use REST API
pt: Use o REST API

en: Deny it completely
pt: Negá-lo completamente

en: Mark it as spam
pt: Marque-o como spam

en: Main settings
pt: Configurações principais

en: If you use a caching plugin, you have to add your new login URL to the list of pages not to cache.
pt: Se usar um plugin de cache, tem de adicionar o seu novo URL de login à lista de páginas que não estão em cache.

en: To change reporting settings visit
pt: Para alterar as definições de relatórios visite

en: Your login page:
pt: A sua página de login:

en: Your license is valid until
pt: A sua licença é válida até

en: Activity details
pt: Detalhes da actividade

en: Click to send now
pt: Clique para enviar agora

en: Not permitted for one country | Not permitted for %d countries
pt[0]: Não permitido para um país

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
en: Selected countries are permitted to %s, other countries are not permitted to
pt: Países seleccionados são permitidos a %s, outros países não são permitidos a

[ctx: to is a marker of infinitive, e.g. "to use it"]
en: Selected countries are not permitted to %s, other countries are permitted to
pt: Países seleccionados não são permitidos a %s, outros países são permitidos a

en: Weekly Report
pt: Relatório Semanal

en: Use 404 template from the active theme
pt: Use o modelo 404 do tema activo

en: Display simple 404 page
pt: Mostrar página simples 404

en: Enter a part of query string or query path to exclude a request from inspection by the engine. One item per line.
pt: Introduza uma parte da cadeia de consulta ou caminho de consulta para excluir um pedido da inspecção pelo motor. Um item por linha.

en: Your last sign-in was %s from %s
pt: O seu último ingresso foi %s de %s

en: Optional comment for this entry
pt: Comentário opcional para esta entrada

en: You cannot add your IP address or network
pt: Você não pode adicionar o seu endereço IP ou rede

en: To specify a REGEX pattern wrap a pattern in two forward slashes.
pt: Para especificar um padrão REGEX embrulhe um padrão em duas barras de corte frontal.

en: Traffic Inspector
pt: Inspector de Trânsito

en: Traffic
pt: Tráfego

en: Request
pt: Pedido

en: Host Info
pt: Informação do Anfitrião

en: User Agent
pt: Agente do utilizador

en: Form submissions
pt: Envio de formulários

en: Page Not Found
pt: Página Não Encontrada

en: Longer than
pt: Mais tempo do que

en: Refresh
pt: Actualizar

en: Check for requests
pt: Verifique os pedidos

en: Not specified
pt: Não especificado

en: Logging mode
pt: Modo de registo

en: Logging disabled
pt: Registo desactivado

en: Smart
pt: Inteligente

en: All traffic
pt: Todo o tráfego

en: Mask these form fields
pt: Mascarar estes campos do formulário

en: milliseconds
pt: milissegundos

en: Save request fields
pt: Guardar campos de pedido

en: Page generation time threshold
pt: Tempo limite de geração da página

en: enabled
pt: activado

en: no connection
pt: sem ligação

en: Last seen
pt: Vista pela última vez

en: We're sorry, you are not allowed to proceed
pt: Lamentamos, não está autorizado a prosseguir

en: Request whitelist
pt: Solicitar lista branca

en: Enter a request URI to exclude the request from inspection. One item per line.
pt: Introduza um pedido URI para excluir o pedido da inspecção. Um item por linha.

en: Save request headers
pt: Guardar cabeçalhos de pedido

en: Save $_SERVER
pt: Poupe $_SERVER

en: Save request cookies
pt: Guardar cookies de pedido

en: Protect admin scripts
pt: Proteger os scripts de administração

en: Block unauthorized access to load-scripts.php and load-styles.php
pt: Bloquear o acesso não autorizado a load-scripts.php e load-styles.php

en: Unable to create the directory
pt: Incapaz de criar o directório

en: Destination folder access denied
pt: Acesso à pasta de destino negado

en: File not found
pt: Ficheiro não encontrado

en: Unable to copy the file
pt: Impossibilidade de copiar o ficheiro

en: Unable to delete the file
pt: Incapaz de apagar o ficheiro

en: Load security engine
pt: Motor de segurança de carga

en: Legacy mode
pt: Modo Legado

en: Standard mode
pt: Modo padrão

en: Plugin initialization mode has not been changed
pt: O modo de inicialização do plugin não foi alterado

en: File upload denied
pt: Ficheiro carregado negado

en: To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
pt: Para especificar um padrão REGEX, inclua uma linha inteira em duas tranças.

en: Be careful about enabling these options.
pt: Tenha cuidado ao activar estas opções.

en: If you forget your Custom login URL, you will be unable to log in.
pt: Se você esquecer o seu URL de login personalizado, você não será capaz de fazer o login.

en: Site Integrity
pt: Integridade do Site

en: Disabled
pt: Deficientes

en: Quick Scan
pt: Pesquisa rápida

en: Full Scan
pt: Varredura completa

en: Denied
pt: Negado

en: Use White IP Access List
pt: Use a Lista de Acesso IP Branco

en: Disable dashboard redirection
pt: Desactivar o redireccionamento do painel de instrumentos

en: Disable automatic redirection to the login page when /wp-admin/ is requested by an unauthorized request
pt: Desactivar o redireccionamento automático para a página de login quando /wp-admin/ é solicitado por um pedido não autorizado

en: Scanner settings
pt: Configurações do Scanner

en: Custom signatures
pt: Assinaturas personalizadas

en: Specify custom PHP code signatures. One item per line. To specify a REGEX pattern, enclose a whole line in two braces.
pt: Especifique assinaturas personalizadas de código PHP. Um item por linha. Para especificar um padrão REGEX, inclua uma linha inteira em duas chaves.

en: Unwanted file extensions
pt: Extensões de ficheiros não desejadas

en: Specify file extensions to search for. Full scan only. Use comma to separate items.
pt: Especifique as extensões de ficheiro a pesquisar. Apenas verificação completa. Use vírgulas para separar itens.

en: Directories to exclude
pt: Directórios a excluir

en: Delete quarantined files after
pt: Apagar ficheiros em quarentena depois de

en: Launch Quick Scan
pt: Iniciar Pesquisa Rápida

en: Every hour
pt: A cada hora

en: Every 3 hours
pt: A cada 3 horas

en: Every 6 hours
pt: A cada 6 horas

en: Launch Full Scan
pt: Lançar Scan completo

en: Low severity
pt: Baixa severidade

en: Medium severity
pt: Gravidade média

en: High severity
pt: Alta severidade

en: Report an issue if any of the following is true
pt: Informe um problema se algum dos seguintes for verdadeiro

en: Send email report
pt: Enviar relatório por e-mail

en: After every scan
pt: Após cada scan

en: If any changes in scan results occurred
pt: Se ocorreram quaisquer alterações nos resultados de scan

en: Include file sizes
pt: Inclua os tamanhos dos ficheiros

en: Include scan errors
pt: Incluir erros de scan

en: Security Scanner
pt: Scanner de Segurança

en: Scheduling
pt: Agendamento

en: Currently a scheduled scan in progress. Please wait until it is finished.
pt: Por favor, aguarde até que a análise esteja concluída.

en: Previous scan started %s has not been completed. Continue scanning?
pt: A varredura anterior iniciada %s ainda não foi concluída. Continuar a varredura?

en: It seems this website has never been scanned. To start scanning click the button below.
pt: Parece que este site nunca foi digitalizado. Para começar a digitalizar clique no botão abaixo.

en: Start Quick Scan
pt: Iniciar Pesquisa Rápida

en: Start Full Scan
pt: Iniciar a varredura completa

en: Stop Scanning
pt: Pare de digitalizar

en: Continue Scanning
pt: Continuar a Pesquisa

en: Delete
pt: Apagar

en: Verified
pt: Verificado

en: Integrity data not found
pt: Dados de integridade não encontrados

en: Unable to check the integrity of the plugin due to a network error
pt: Incapaz de verificar a integridade do plugin devido a um erro na rede

en: Unable to check the integrity of WordPress files due to a network error
pt: Incapaz de verificar a integridade dos ficheiros WordPress devido a um erro de rede

en: Unable to check the integrity of the theme due to a network error
pt: Incapaz de verificar a integridade do tema devido a um erro na rede

en: Unable to process file
pt: Incapaz de processar o ficheiro

en: Unable to open file
pt: Impossibilidade de abrir o ficheiro

en: Checksum mismatch
pt: Descoordenação do Checksum

en: Suspicious code found
pt: Código suspeito encontrado

en: Unattended suspicious file
pt: Ficheiro suspeito desacompanhado

en: Executable code found
pt: Código executável encontrado

en: Unwanted file extension
pt: Extensão de ficheiro não desejada

en: New file
pt: Novo ficheiro

en: Custom signature found
pt: Assinatura personalizada encontrada

en: Parsing the list of files
pt: Analisar a lista de ficheiros

en: Checking for new and modified files
pt: Verificação de ficheiros novos e modificados

en: Verifying the integrity of WordPress
pt: Verificando a integridade do WordPress

en: Verifying the integrity of the plugins
pt: Verificando a integridade dos plugins

en: Verifying the integrity of the themes
pt: Verificando a integridade dos temas

en: Searching for malicious code
pt: Procura de código malicioso

en: Finalizing the scan
pt: Finalizando o scan

en: Files to scan
pt: Ficheiros a digitalizar

en: Critical issues
pt: Questões críticas

en: Issues total
pt: Total de emissões

en: Scanner Report
pt: Relatório do Scanner

en: Monitor new files
pt: Monitorizar novos ficheiros

en: Monitor modified files
pt: Monitorizar ficheiros modificados

en: If new issues found
pt: Se novos problemas forem encontrados

en: Suspicious directives found
pt: Directivas suspeitas encontradas

en: Suspicious code instruction found
pt: Encontradas instruções de código suspeito

en: Suspicious code signatures found
pt: Assinaturas suspeitas de código encontradas

en: To solve this issue you have to reinstall %s or update it to the latest version.
pt: Para resolver este problema você tem de reinstalar %s ou actualizá-lo para a versão mais recente.

en: Please upload a reference ZIP archive
pt: Por favor carregue um arquivo ZIP de referência

en: Resolve issue
pt: Resolver a questão

en: We have not found any integrity data to verify
pt: Não encontrámos quaisquer dados de integridade para verificar

en: You have to upload a ZIP archive from which you've installed it. This enables the security scanner to verify the integrity of the code and detect malware.
pt: Você tem de carregar um arquivo ZIP a partir do qual o instalou. Isto permite ao verificador de segurança verificar a integridade do código e detectar malware.

en: Full Scan Report
pt: Relatório completo de digitalização

en: Quick Scan Report
pt: Relatório de Pesquisa Rápida

en: Files scanned
pt: Ficheiros digitalizados

en: Check for activities
pt: Verifique as actividades

en: Activated
pt: Activado

en: Malicious request denied
pt: Pedido malicioso negado

en: User activated
pt: Utilizador activado

en: Suspicious number of fields
pt: Número suspeito de campos

en: Suspicious number of nested values
pt: Número suspeito de valores aninhados

en: Malicious code detected
pt: Código malicioso detectado

en: Attempt to upload a file with malicious code
pt: Tentativa de carregar um ficheiro com código malicioso

en: Vulnerability found
pt: Vulnerabilidade encontrada

en: Unable to check the integrity due to a DB error
pt: Incapaz de verificar a integridade devido a um erro na BD

en: Automated recurring scan schedule
pt: Cronograma de varredura recorrente automatizado

en: Scan results reporting
pt: Relatório de resultados de digitalização

en: Suspicious activity
pt: Actividade suspeita

en: Errors
pt: Erros

note: Description of the plugin
en: Defends WordPress against hacker attacks, spam, trojans, and viruses. Malware scanner and integrity checker. Hardening WordPress with a set of comprehensive security algorithms. Spam protection with a sophisticated bot detection engine and reCAPTCHA. Tracks user and intruder activity with powerful email, mobile and desktop notifications.
pt: Defende o WordPress contra ataques de hackers, spam, trojans e vírus. Verificador de malware e verificador de integridade. Endurece o WordPress com um conjunto de algoritmos de segurança abrangentes. Protecção contra spam com um mecanismo sofisticado de detecção de bot e reCAPTCHA. Rastreia a actividade dos utilizadores e intrusos com notificações poderosas de e-mail, telemóvel e ambiente de trabalho.

en: You have exceeded the number of allowed login attempts. Please try again in %d minutes.
pt: Você excedeu o número de tentativas de login permitidas. Por favor tente novamente em %d minutos.

[ctx: Preposition of a period of time like: in 6 hours]
en: in %s
pt: em %s

[ctx: preposition of time like: at 11:00]
en: at
pt: em

en: Quarantine
pt: Quarentena

en: Started
pt: Iniciado em

en: Finished
pt: Concluído

en: Performance
pt: Desempenho

en: Vulnerabilities
pt: Vulnerabilidades

en: New files
pt: Novos ficheiros

en: Changed files
pt: Ficheiros alterados

en: Unwanted extensions
pt: Extensões não desejadas

en: Unattended files
pt: Arquivos desacompanhados

en: Scanned
pt: Escaneado

en: There are no files in the quarantine at the moment.
pt: Neste momento não existem ficheiros na quarentena.

en: Restore
pt: Restaurar

en: Automatic deletion
pt: Eliminação automática

en: Size
pt: Tamanho

en: File
pt: Arquivo

en: The file has been restored to its original location.
pt: O ficheiro foi restaurado ao seu local original.

en: Integrity
pt: Integridade

en: Attempt to upload malicious file denied
pt: Tentativa de carregar ficheiro malicioso negado

en: Awesome!
pt: Fantástico!

en: Automatic cleanup of malware and suspicious files
pt: Limpeza automática de malware e ficheiros suspeitos

en: Files in the sessions directory
pt: Ficheiros no directório das sessões

en: Files in these directories
pt: Ficheiros nestes directórios

en: Files with these extensions
pt: Ficheiros com estas extensões

en: Use comma to separate items.
pt: Use vírgulas para separar os itens.

en: Cleaning up
pt: Limpeza

en: Malicious code found
pt: Código malicioso encontrado

en: This file contains executable code and may contain obfuscated malware. If this file is a part of a theme or a plugin, it must be located in the theme or the plugin folder. No exception, no excuses.
pt: Este ficheiro contém código executável e pode conter malware ofuscado. Se este ficheiro for parte de um tema ou plugin, deve estar localizado no tema ou na pasta plugin. Sem excepções, sem desculpas.

en: The scanner recognizes this file as "ownerless" or "not bundled" because it does not belong to any known part of the website and should not be here.
pt: O scanner reconhece este ficheiro como "sem dono" ou "não agrupado" porque não pertence a nenhuma parte conhecida do site e não deve estar aqui.

en: It may remain after upgrading to a newer version of %s. It also may be a piece of obfuscated malware. In a rare case it might be a part of a custom-made (bespoke) plugin or theme.
pt: Pode permanecer após a actualização para uma versão mais recente de %s. Também pode ser um pedaço de malware ofuscado. Num caso raro pode fazer parte de um plugin ou tema feito à medida (à medida).

en: The contents of the file have been changed and do not match what exists in the official WordPress repository or a reference file you have uploaded earlier. The file may have been altered by malware, infected by a virus or has been tampered with.
pt: O conteúdo do ficheiro foi alterado e não corresponde ao que existe no repositório oficial do WordPress ou num ficheiro de referência que tenha carregado anteriormente. O ficheiro pode ter sido alterado por malware, infectado por um vírus ou ter sido adulterado.

en: Deleted
pt: Eliminado

en: Automatically moved to quarantine
pt: Movido automaticamente para a quarentena

en: Suspicious SQL code detected
pt: Código SQL suspeito detectado

[ctx: Example: Last malware scan: 23 Jan 2018]
en: Last malware scan
pt: Última verificação de malware

en: Live Traffic
pt: Tráfego ao vivo

en: Disable PHP in uploads
pt: Desactivar o PHP em uploads

en: Disable PHP error displaying
pt: Desactivar a visualização de erros PHP

en: Ignore List
pt: Lista de Ignorar

en: Ignore
pt: Ignorar

note: For translators
en: Apply
pt: Candidate-se

en: Added
pt: Adicionado

en: Remove from the list
pt: Remover da lista

en: User Insights
pt: Percepções do utilizador

en: Traffic Insights
pt: Semáforos

en: Activity Insights
pt: Actividades em perspectiva

en: Are you sure you want to delete selected files?
pt: Tem a certeza de que quer apagar ficheiros seleccionados?

en: These files have been moved to the quarantine
pt: Estes ficheiros foram movidos para a quarentena

en: Do you want to add selected files to the ignore list?
pt: Quer adicionar ficheiros seleccionados à lista de ignorar?

en: These files have been added to the ignore list
pt: Estes ficheiros foram adicionados à lista de ignorar

en: Some errors occurred
pt: Ocorreram alguns erros

en: All files have been processed
pt: Todos os ficheiros foram processados

en: Know more about all advantages at
pt: Saiba mais sobre todas as vantagens em

en: Suspicious JavaScript code detected
pt: Código JavaScript suspeito detectado

en: All scans
pt: Todas as varreduras

en: The list is empty.
pt: A lista está vazia.

en: No files match the specified filter.
pt: Nenhum ficheiro corresponde ao filtro especificado.

en: Click here to see the full list of files
pt: Clique aqui para ver a lista completa de ficheiros

en: Additional Details
pt: Detalhes adicionais

en: Page generation time
pt: Tempo de geração da página

en: Log In
pt: Iniciar Sessão

en: Log Out
pt: Sair

en: Register
pt: Registe-se

en: WooCommerce Log In
pt: Login no WooCommerce

en: WooCommerce Log Out
pt: WooCommerce Terminar sessão

en: IP address is locked out
pt: O endereço IP está bloqueado

en: Multiple suspicious requests
pt: Múltiplos pedidos suspeitos

en: Traffic Inspection
pt: Inspecção de Trânsito

en: Maximum compatibility
pt: Compatibilidade máxima

en: Maximum security
pt: Segurança máxima

en: Erroneous Request Shielding
pt: Blindagem de pedidos errados

en: Save software errors
pt: Guardar erros de software

en: Preparing for the scan
pt: Preparação para o scan

en: Blocked by administrator
pt: Bloqueado pelo administrador

en: Block User
pt: Bloquear Utilizador

en: User is not permitted to log into the website
pt: O utilizador não está autorizado a entrar no website

en: User Message
pt: Mensagem do utilizador

en: An optional message for this user
pt: Uma mensagem opcional para este utilizador

en: Blocked Users
pt: Utilizadores Bloqueados

en: Block access to user pages like /?author=n
pt: Bloquear o acesso a páginas de utilizadores como /?autor=n

en: Access to WordPress REST API
pt: Acesso ao WordPress REST API

en: Block access to WordPress REST API except any of the following
pt: Bloquear o acesso ao WordPress REST API excepto qualquer um dos seguintes

en: Allow REST API for these roles
pt: Permitir REST API para estas funções

en: Allow these namespaces
pt: Permita estes namespaces

en: These restrictions do not apply to IP addresses in the White IP Access List
pt: Estas restrições não se aplicam aos endereços IP na Lista de Acesso IP Branco

en: Select one or more roles
pt: Seleccione um ou mais papéis

en: Filter by registered user
pt: Filtrar por utilizador registado

en: Authorized users only
pt: Apenas utilizadores autorizados

en: Only registered and logged in website users have access to the website
pt: Somente usuários registrados e logados no site têm acesso ao site

en: Only registered and logged in users are allowed to view this website
pt: Apenas utilizadores registados e com sessão iniciada podem ver este website

en: Redirect to URL
pt: Redireccionar para URL

en: Default settings have been loaded
pt: As configurações predefinidas foram carregadas

en: Save all rules
pt: Salvar todas as regras

en: Invalid master credentials
pt: Credenciais principais inválidas

en: Return to the website list
pt: Voltar à lista do site

en: Show "Switched to" notification
pt: Mostrar a notificação "Switched to"

en: Add @ site to the page title
pt: Adicionar @ site ao título da página

en: Enable diagnostic logging
pt: Habilitar o registo de diagnóstico

en: Limit access by IP address
pt: Limitar o acesso por endereço IP

en: Access to this website
pt: Acesso a este website

en: Full access mode
pt: Modo de acesso completo

en: Read-only mode
pt: Modo só de leitura

en: The full access mode requires the PRO version of WP Cerber
pt: O modo de acesso completo requer a versão PRO da WP Cerber

en: Malware Scan
pt: Verificação de Malware

en: Notes
pt: Notas

en: Search results for:
pt: Pesquisar resultados para:

en: Edit
pt: Editar

en: Switch to
pt: Mude para

en: No websites configured.
pt: Nenhum site configurado.

en: Add a new one
pt: Adicione um novo

en: Website Properties
pt: Propriedades do Website

en: Website URL
pt: URL do site

en: Display as
pt: Mostrar como

en: Website Owner
pt: Proprietário do Website

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Endereço

en: The website you are trying to add is already in the list
pt: O site que você está tentando adicionar já está na lista

en: The website has been added successfully
pt: O site foi adicionado com sucesso

en: Click to edit
pt: Clique para editar

en: Switch to the Dashboard
pt: Mudar para o Painel de Controle

en: Keep in mind: You have added the website that does not support SSL encryption. This may lead to data leakage.
pt: Tenha em mente: Você adicionou o website que não suporta encriptação SSL. Isto pode levar a fugas de dados.

en: Website has been deleted | %s websites have been deleted
pt[0]: O site foi apagado

en: You have switched to %s
pt: Você mudou para %s

en: You are here:
pt: Você está aqui:

en: My Websites
pt: Os meus Websites

en: To proceed, please select the mode for this website
pt: Para prosseguir, por favor seleccione o modo para este website

en: Secret Access Token
pt: Ficha de Acesso Secreto

en: Are you sure? This permanently invalidates the token.
pt: Tem a certeza? Isto invalida permanentemente a ficha.

note: translators: Time difference between two dates, in seconds (sec=second). 1: Number of seconds
en: %s sec | %s secs
pt[0]: %s seg

en: Updates
pt: Actualizações

en: Group
pt: Grupo

en: Upgrade WP Cerber
pt: Actualização WP Cerber

en: Upgrade all active plugins
pt: Actualizar todos os plugins activos

en: Delete website
pt: Eliminar website

en: All groups
pt: Todos os grupos

en: Are you sure you want to delete selected websites?
pt: Tem a certeza de que quer apagar os sites seleccionados?

en: Block
pt: Bloco

en: Select an existing group or enter a new one to add it
pt: Seleccione um grupo existente ou introduza um novo grupo para o adicionar

en: Company
pt: Empresa

en: Attempt to log in with non-existing username
pt: Tentativa de iniciar sessão com nome de utilizador inexistente

en: Attempts to log in with non-existing usernames
pt: Tentativas de iniciar sessão com nomes de utilizador inexistentes

en: Owner
pt: Proprietário

en: To revoke the token and disable remote management, click here:
pt: Para revogar a ficha e desactivar a gestão remota, clique aqui:

en: Block execution of PHP scripts in the WordPress media folder
pt: Execução em bloco de scripts PHP na pasta de mídia do WordPress

en: Active plugins and updates on
pt: Plugins activos e actualizações em

en: A newer version is available
pt: Uma versão mais recente está disponível

en: New users
pt: Novos utilizadores

en: My activity
pt: A minha actividade

en: Create Alert
pt: Criar Alerta

en: Delete Alert
pt: Eliminar Alerta

en: The alert has been created
pt: O alerta foi criado

en: The alert has been deleted
pt: O alerta foi eliminado

en: Advanced Search
pt: Pesquisa Avançada

en: To delete the alert, click here
pt: Para apagar o alerta, clique aqui

en: Custom login URL may contain Latin alphanumeric characters, dashes and underscores only
pt: O URL de login personalizado pode conter apenas caracteres alfanuméricos latinos, travessões e sublinhados

en: Site-specific settings
pt: Configurações específicas do site

en: Prefix for plugin cookies
pt: Prefixo para cookies plugin

en: Prefix may contain only Latin alphanumeric characters and underscores
pt: O prefixo pode conter apenas caracteres alfanuméricos latinos e sublinhados

en: Pushbullet access token
pt: Ficha de acesso Pushbullet

en: Pushbullet device
pt: Dispositivo Pushbullet

en: Delete unattended files
pt: Apagar ficheiros desacompanhados

en: Automatic recovery of modified and infected files
pt: Recuperação automática de ficheiros modificados e infectados

en: Recover WordPress files
pt: Recuperar ficheiros WordPress

en: File deleted
pt: Ficheiro apagado

en: File recovered
pt: Ficheiro recuperado

en: Recovering WordPress files
pt: Recuperar ficheiros WordPress

en: Recovering plugins files
pt: Recuperar ficheiros de plugins

en: Recovered
pt: Recuperado

en: Automatically deleted
pt: Eliminado automaticamente

en: Automatically recovered
pt: Recuperado automaticamente

en: Cerber User Security
pt: Segurança do Utilizador Cerber

en: User Policies
pt: Políticas do Utilizador

en: A new version is available
pt: Uma nova versão está disponível

en: Site policy enforcement
pt: Aplicação da política do site

en: 2FA code verified
pt: 2 CódigoFA verificado

en: Initiated by the user
pt: Iniciado pelo utilizador

en: Email address is not permitted.
pt: O endereço de e-mail não é permitido.

en: Please choose another one.
pt: Por favor escolha outro.

en: Two-Factor Authentication
pt: Autenticação de Dois Factores

en: Determined by user role policies
pt: Determinado pelas políticas de papel do utilizador

en: Always enabled
pt: Sempre activado

en: 2FA PIN Code
pt: 2FA Código PIN

en: Save All Changes
pt: Guardar todas as alterações

en: Block access to WordPress Dashboard
pt: Bloquear o acesso ao WordPress Dashboard

en: Hide Toolbar when viewing site
pt: Esconder barra de ferramentas ao visualizar o site

en: Redirection rules
pt: Regras de redireccionamento

en: Redirect user after login
pt: Redireccionar o utilizador após o login

en: Redirect user after logout
pt: Redireccionar o utilizador após o logout

en: User session expiration time
pt: Tempo de expiração da sessão do utilizador

en: Two-factor authentication
pt: Autenticação de dois factores

en: Advanced mode
pt: Modo avançado

en: Enforce two-factor authentication if any of the following conditions is true
pt: Forçar a autenticação de dois factores se alguma das seguintes condições for verdadeira

en: Login from a different country
pt: Login de um país diferente

en: Login from a different network Class C
pt: Login a partir de uma rede diferente Classe C

en: Login from a different IP address
pt: Login a partir de um endereço IP diferente

en: Enforce two-factor authentication with fixed intervals
pt: Forçar a autenticação de dois factores com intervalos fixos

en: Fixed number of logins
pt: Número fixo de logins

en: number of logins
pt: número de logins

en: Policies have been updated
pt: As políticas foram actualizadas

en: Restrict email addresses
pt: Restringir endereços de e-mail

en: No restrictions
pt: Sem restrições

en: Deny all email addresses that match the following
pt: Negar todos os endereços de e-mail que correspondam aos seguintes

en: Permit only email addresses that match the following
pt: Permita apenas endereços de e-mail que correspondam aos seguintes

en: Specify email addresses, wildcards or REGEX patterns. Use comma to separate items.
pt: Especifique endereços de e-mail, wildcards ou padrões REGEX. Use vírgulas para separar os itens.

en: These files will never be deleted during automatic cleanup.
pt: Estes ficheiros nunca serão apagados durante a limpeza automática.

en: This verification PIN code is expired. We have just sent a new one to your email.
pt: Este código PIN de verificação expirou. Acabámos de enviar um novo código para o seu e-mail.

en: You have entered an incorrect verification PIN code
pt: Introduziu um código PIN de verificação incorrecto

en: Please verify that it’s you
pt: Por favor, verifique se é você

en: Here are the details of the sign-in attempt
pt: Aqui estão os detalhes da tentativa de entrada

en: only digits are allowed
pt: só são permitidos dígitos

en: We've sent a verification PIN code to your email
pt: Nós enviamos um código PIN de verificação para o seu e-mail

en: Enter the code from the email in the field below.
pt: Introduza o código do e-mail no campo abaixo.

en: Try again
pt: Tente novamente

en: Cancel
pt: Cancelar

en: or
pt: ou

en: Verify it's you
pt: Verifique se é você

en: Verify
pt: Verifique

en: Two-Factor Authentication Email
pt: Email de Autenticação de Dois Factores

en: Role-based rules are configured
pt: As regras baseadas no papel são configuradas

[ctx: e.g. blocked by John at 11:00]
en: blocked by %s at %s
pt: bloqueado por %s a %s

en: The code is valid for %s minutes.
pt: O código é válido por %s minutos.

en: IP address %s has been added to White IP Access List
pt: O endereço IP %s foi adicionado à Lista de Acesso IP Branco

en: IP address %s has been added to Black IP Access List
pt: O endereço IP %s foi adicionado à Lista Negra de Acesso IP

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Username
pt: Nome de utilizador

en: Any country is permitted
pt: Qualquer país é permitido

en: Sessions
pt: Sessões

en: Created
pt: Criado em

en: Terminate session
pt: Encerrar sessão

en: Block user
pt: Bloquear utilizador

en: Profile
pt: Perfil

en: All Logins
pt: Todos os Logins

en: User Activity
pt: Actividade do Utilizador

en: Terminate
pt: Terminar

en: user | users
pt[0]: utilizador

en: Block access to users' data via REST API
pt: Bloquear o acesso aos dados dos utilizadores através da API REST

en: Unable to delete
pt: Incapaz de apagar

en: Cerber Data Shield Policies
pt: Políticas do Cerber Data Shield

en: Data Shield
pt: Escudo de dados

en: Data Shield Policies
pt: Políticas de Protecção de Dados

en: Accounts & Roles
pt: Contas e Papéis

en: Site Settings
pt: Configurações do site

en: User creation denied
pt: Criação de utilizadores negada

en: Role update denied
pt: Actualização de funções negada

en: Setting update denied
pt: Actualização de configuração negada

en: Permission denied
pt: Permissão negada

en: Invalid user
pt: Utilizador inválido

en: Incorrect password
pt: Palavra-passe incorrecta

en: Protect user accounts
pt: Proteger as contas dos utilizadores

en: Restrict user account creation and user management with the following policies
pt: Restringir a criação e gestão da conta de utilizador com as seguintes políticas

en: User registrations are limited to these roles
pt: Os registos dos utilizadores estão limitados a estas funções

en: Users with these roles are permitted to create new accounts
pt: Os utilizadores com estas funções estão autorizados a criar novas contas

en: Users with these roles are permitted to change sensitive user data
pt: Os utilizadores com estas funções estão autorizados a alterar os dados sensíveis dos utilizadores

en: Do not apply these policies to the IP addresses in the White IP Access List
pt: Não aplique estas políticas aos endereços IP da Lista de Acesso IP Branco

en: Protect user roles
pt: Proteger as funções do utilizador

en: Restrict roles and capabilities management with the following policies
pt: Restringir funções e capacidades de gestão com as seguintes políticas

en: Users with these roles are permitted to add new roles
pt: Os utilizadores com estes papéis estão autorizados a adicionar novos papéis

en: Users with these roles are permitted to change role capabilities
pt: Os utilizadores com estas funções podem mudar as suas capacidades

en: Protect site settings
pt: Proteger as configurações do site

en: Restrict updating site settings with the following policies
pt: Restringir as definições do site de actualização com as seguintes políticas

en: Users with these roles are permitted to change protected settings
pt: Os utilizadores com estas funções estão autorizados a alterar configurações protegidas

en: Protected settings
pt: Definições protegidas

en: Do not apply these policy to the IP addresses in the White IP Access List
pt: Não aplique esta política aos endereços IP da Lista de Acesso IP Branco

en: Server
pt: Servidor

en: Server Country
pt: País Servidor

en: All servers
pt: Todos os servidores

en: All countries
pt: Todos os países

en: Show homepage in the Website column
pt: Mostrar página inicial na coluna do Website

en: Hide server IP address
pt: Ocultar o endereço IP do servidor

en: IP address, range, wildcard, or CIDR
pt: Endereço IP, alcance, wildcard, ou CIDR

en: Add Entry
pt: Adicionar Entrada

en: The IP address you are trying to add is already in the list
pt: O endereço IP que está a tentar adicionar já está na lista

en: IP subnet blocked
pt: Sub-rede IP bloqueada

en: User row update denied
pt: Actualização da linha do utilizador negada

en: User metadata update denied
pt: Actualização de metadados do utilizador negada

en: Any activity
pt: Qualquer actividade

en: A database error occurred while importing access list entries
pt: Ocorreu um erro na base de dados durante a importação das entradas da lista de acesso

en: Enable authentication log monitoring
pt: Activar a monitorização do registo de autenticação

en: Keep log records of not logged in visitors for
pt: Manter registos de visitantes não registados para

en: Keep log records of logged in users for
pt: Mantenha registros de usuários logados para

en: Admin Note
pt: Nota de Administração

en: Personal Data
pt: Dados Pessoais

en: Enable data erase
pt: Permitir o apagamento de dados

en: Terminate user sessions
pt: Encerrar sessões de utilizadores

en: Delete user sessions data when user data is erased
pt: Apagar os dados das sessões de utilizadores quando os dados dos utilizadores são apagados

en: Enable data export
pt: Permitir a exportação de dados

en: Include activity log events
pt: Incluir eventos de registo de actividades

en: Include traffic log entries
pt: Incluir entradas de registo de tráfego

en: Request URL
pt: Pedir URL

en: Form fields data
pt: Dados dos campos do formulário

en: Cerber anti-spam settings
pt: Definições anti-spam Cerber

en: Add-ons
pt: Complementos

en: Anti-spam and bot detection settings
pt: Definições de detecção anti-spam e bot

en: Anti-spam engine
pt: Motor anti-spam

en: Multiple erroneous requests
pt: Pedidos errados múltiplos

en: %s retries are allowed within %s minutes
pt: são permitidas novas tentativas em %s minutos

en: %s registrations are allowed within %s minutes from one IP address
pt: os registos de %s são permitidos dentro de %s minutos a partir de um endereço IP

en: Enable after %s failed login attempts in the last %s minutes
pt: Activar após as %s tentativas de login falhadas nos últimos %s minutos

en: Restrict or completely block access to the WordPress REST API according to your needs
pt: Restringir ou bloquear completamente o acesso ao WordPress REST API de acordo com as suas necessidades

en: These features help your organization to be in compliance with personal data protection laws
pt: Estas características ajudam a sua organização a estar em conformidade com as leis de protecção de dados pessoais

en: if empty, the website administrator email %s will be used
pt: se estiver vazio, será usado o e-mail do administrador do site %s

en: notifications are allowed per hour (0 means unlimited)
pt: as notificações são permitidas por hora (0 significa ilimitado)

en: Get notified instantly with mobile and desktop notifications
pt: Seja notificado instantaneamente com notificações móveis e desktop

en: if empty, the email addresses from the notification settings will be used
pt: se estiver vazio, serão utilizados os endereços de e-mail das definições de notificação

en: Traffic Inspector is a context-aware web application firewall (WAF) that protects your website by recognizing and denying malicious HTTP requests
pt: O Inspector de Tráfego é um firewall de aplicações web (WAF) consciente do contexto que protege o seu website reconhecendo e negando pedidos HTTP maliciosos

en: Block IP addresses that send excessive requests for non-existing pages or scan website for security breaches
pt: Bloquear endereços IP que enviam pedidos excessivos de páginas inexistentes ou fazer um scan ao website em busca de violações de segurança

en: Traffic Logging
pt: Registo de Tráfego

en: Enable optional traffic logging if you need to monitor suspicious and malicious activity or solve security issues
pt: Activar o registo de tráfego opcional se precisar de monitorizar actividades suspeitas e maliciosas ou resolver problemas de segurança

en: The scanner monitors file changes, verifies the integrity of WordPress, plugins, and themes, and detects malware
pt: O scanner monitoriza as alterações dos ficheiros, verifica a integridade do WordPress, plugins e temas, e detecta malware

en: Specify directories to exclude from scanning. One directory per line.
pt: Especifique os directórios a excluir da digitalização. Um directório por linha.

en: The scanner automatically scans the website, removes malware and sends email reports with the results of a scan
pt: O scanner verifica automaticamente o site, remove malware e envia relatórios por e-mail com os resultados de uma verificação

en: Configure what issues to include in the email report and the condition for sending reports
pt: Configure quais os problemas a incluir no relatório de e-mail e a condição para o envio de relatórios

en: Cerber anti-spam engine
pt: Motor Cerber anti-spam

en: Adjust anti-spam engine
pt: Ajuste o motor anti-spam

en: These settings enable you to fine-tune the behavior of anti-spam algorithms and avoid false positives
pt: Estas definições permitem-lhe afinar o comportamento dos algoritmos anti-spam e evitar falsos positivos

en: How the plugin processes comments submitted through the standard comment form
pt: Como o plugin processa os comentários enviados através do formulário de comentários padrão

en: Request ID
pt: Solicitar ID

en: Search in URL
pt: Pesquisar no URL

en: Executable files
pt: Ficheiros executáveis

en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: Active sessions
pt: Sessões activas

en: minutes (leave empty to use the default WordPress value)
pt: minutos (deixe em branco para usar o valor padrão do WordPress)

en: Load entries
pt: Carregar entradas

en: My IP
pt: O meu IP

en: Analytics
pt: Analíticos

en: Manage Settings
pt: Gerir configurações

en: Diagnostic Log
pt: Diário de Diagnóstico

en: User deleted
pt: Utilizador apagado

en: Email address is prohibited
pt: O endereço de e-mail é proibido

en: Quarantined
pt: Colocado em quarentena

en: Modified
pt: Modificado

en: Files without extension
pt: Ficheiros sem extensão

en: Back to list
pt: Voltar à lista

en: Brief summary
pt: Breve resumo

en: Folder
pt: Pasta

en: Path
pt: Caminho

en: Files
pt: Ficheiros

en: Space Occupied
pt: Espaço Ocupado

en: No extension
pt: Sem extensão

en: File extensions statistics
pt: Estatísticas de extensões de ficheiros

en: Extension
pt: Extensão

en: Smallest
pt: O menor

en: Largest
pt: A maior

en: Average Size
pt: Tamanho médio

en: Oldest
pt: Mais antigo

en: Newest
pt: Novidades

en: Top 10 largest files
pt: Os 10 maiores ficheiros

en: File Name
pt: Nome do ficheiro

en: Date format for CSV export
pt: Formato de data para exportação CSV

en: Use ISO 8601 date format for CSV export files
pt: Use o formato de data ISO 8601 para ficheiros de exportação CSV

en: My IP address
pt: O meu endereço IP

en: Do not add my IP address to the White IP Access List upon plugin activation
pt: Não adicione o meu endereço IP à Lista de Acesso IP Branco após a activação do plugin

en: Load the default plugin settings
pt: Carregue as configurações padrão do plugin

en: When you click the button below, the default WP Cerber settings will be loaded. The Custom login URL and Access Lists will not be changed.
pt: Quando clicar no botão abaixo, as configurações padrão do WP Cerber serão carregadas. A URL de login personalizada e as Listas de Acesso não serão alteradas.

en: To get the most out of WP Cerber, follow these steps:
pt: Para tirar o máximo partido da WP Cerber, siga estes passos:

en: IP whitelisted
pt: IP listado na lista branca

en: My requests
pt: Os meus pedidos

en: Log into the website
pt: Entrar no site

en: Probing for vulnerable code
pt: Apalpação para código vulnerável

en: Your IP address %s has been added to the White IP Access List
pt: O seu endereço IP %s foi adicionado à Lista de Acesso IP Branco

en: Search for IP address
pt: Pesquisar por endereço IP

en: Minimal
pt: Mínimo

en: Do not log known crawlers
pt: Não registe os rastejadores conhecidos

en: Do not log these locations
pt: Não registe estes locais

en: Specify URL paths to exclude requests from logging. One item per line.
pt: Especifique os caminhos URL para excluir pedidos de registo. Um item por linha.

en: Do not log these User-Agents
pt: Não registe estes Agentes-utilizadores

en: Specify User-Agents to exclude requests from logging. One item per line.
pt: Especifique os Agentes-utilizadores para excluir pedidos de registo. Um item por linha.

en: Unknown Google's bot
pt: O bot desconhecido do Google

en: IP address is not allowed
pt: O endereço IP não é permitido

en: Only users from IP addresses in the White IP Access List may register on the website
pt: Apenas utilizadores de endereços IP na Lista de Acesso IP Branca podem registar-se no website

en: User message
pt: Mensagem do utilizador

en: File is missing
pt: Falta o arquivo

note: Mandatory
en: This file is missing. It's been deleted or it's not been installed.
pt: Este ficheiro está em falta. Foi apagado ou não foi instalado.

en: Error: file %s cannot be used.
pt: Erro: o ficheiro %s não pode ser usado.

en: Please upload another file.
pt: Por favor carregue outro ficheiro.

en: Deferred rendering
pt: Renderização diferida

en: Defer rendering the custom login page
pt: Deferir a renderização da página de login personalizada

en: You have only one login attempt remaining.
pt: Só lhe resta uma tentativa de login.

en: Number of allowed concurrent user sessions
pt: Número de sessões de utilizadores simultâneas permitidas

en: When the limit on concurrent user sessions is reached
pt: Quando o limite de sessões simultâneas de utilizadores é atingido

en: Terminate the oldest user session on a new login
pt: Encerrar a sessão mais antiga do utilizador com um novo login

en: Deny further login attempts
pt: Negar mais tentativas de login

en: Login from a different browser or device
pt: Login a partir de um navegador ou dispositivo diferente

en: If the number of concurrent user sessions is greater
pt: Se o número de sessões simultâneas de utilizadores for maior

en: These features are available in the professional version of WP Cerber.
pt: Estas características estão disponíveis na versão profissional da WP Cerber.

en: User session terminated
pt: Sessão do utilizador terminada

en: It is visible only to website administrators
pt: É visível apenas para os administradores do site

en: Authorized
pt: Autorizado

en: Authorization Failed
pt: Autorização falhada

en: Important note if you have a caching plugin in place
pt: Nota importante se tiver um plugin de caching no local

en: To avoid false positives and get better anti-spam performance, please clear the plugin cache.
pt: Para evitar falsos positivos e obter um melhor desempenho anti-spam, por favor limpe a cache do plugin.

en: API request authorized
pt: Pedido de API autorizado

en: API request authorization failed
pt: A autorização de pedido API falhou

en: Request to XML-RPC API denied
pt: Pedido para XML-RPC API negado

en: Block IP address for
pt: Endereço IP de bloco para

en: Mitigate aggressive attempts
pt: Mitigar as tentativas agressivas

en: Do not show PHP errors on my website
pt: Não mostrar erros de PHP no meu site

en: Log all REST API requests
pt: Registe todos os pedidos REST API

en: Log all XML-RPC requests
pt: Registe todos os pedidos XML-RPC

en: Custom comment URL
pt: URL de comentários personalizados

en: Use custom URL for the WordPress comment form
pt: Use o URL personalizado para o formulário de comentários do WordPress

en: Logged-in users
pt: Utilizadores com sessão iniciada

en: Personal Preferences
pt: Preferências Pessoais

en: Allow access to REST API for logged-in users
pt: Permitir o acesso à API REST para utilizadores com sessão iniciada

en: User registration
pt: Registo do utilizador

en: Restrict new user registrations by the following conditions
pt: Restringir os registos de novos utilizadores através das seguintes condições

en: Authorized Access
pt: Acesso Autorizado

en: Grant access to the website to logged-in users only
pt: Conceder acesso ao website apenas a utilizadores com sessão iniciada

en: Miscellaneous Settings
pt: Configurações Diversas

en: Application Passwords
pt: Senhas de Aplicação

en: Enabled, access to API using standard user passwords is allowed
pt: Activado, é permitido o acesso ao API utilizando palavras-passe de utilizador padrão

en: Enabled, no access to API using standard user passwords
pt: Ativado, sem acesso ao API usando senhas de usuário padrão

en: Ignore logged-in users
pt: Ignorar utilizadores com sessão iniciada

en: Disable bot detection engine for logged-in users
pt: Desactivar o motor de detecção de bot para utilizadores com sessão iniciada

en: Disable reCAPTCHA for logged-in users
pt: Desactivar o reCAPTCHA para utilizadores com sessão iniciada

en: Use global policies
pt: Use políticas globais

en: You have %d login attempt remaining. | You have %d login attempts remaining.
pt[0]: Você tem %d de tentativa de login restante.

en: Display this message if an attempt to log in is denied because the limit on concurrent user sessions has been reached
pt: Mostrar esta mensagem se uma tentativa de login for negada porque o limite de sessões simultâneas de utilizadores foi atingido

en: User application password created
pt: Palavra-passe da aplicação do utilizador criada

en: Initialization Mode
pt: Modo de Inicialização

en: Save response headers
pt: Salve os cabeçalhos de resposta

en: Save response cookies
pt: Guardar cookies de resposta

en: We need your support to keep moving forward
pt: Precisamos do seu apoio para continuar a avançar

en: By sharing your unique opinion on WP Cerber, you help the engineers behind the plugin make greater progress and help other professionals find the right software. You can leave your review on one of the following websites. Feel free to use your native language. Thanks!
pt: Ao partilhar a sua opinião única sobre o WP Cerber, você ajuda os engenheiros por detrás do plugin a fazer maiores progressos e ajuda outros profissionais a encontrar o software certo. Pode deixar a sua revisão num dos seguintes websites. Sinta-se à vontade para usar a sua língua nativa. Obrigado!

en: Secret Access Token is invalid
pt: O Token de Acesso Secreto é inválido

en: Click the IP address to see its activity
pt: Clique no endereço IP para ver a sua actividade

en: Login issues
pt: Questões de login

en: Non-authenticated
pt: Não-autenticado

en: No activity has been logged yet.
pt: Nenhuma actividade foi ainda registada.

en: Users' Activity
pt: Actividade dos utilizadores

en: Malicious Activity
pt: Actividade Maliciosa

en: Suspicious requests
pt: Pedidos suspeitos

en: Users
pt: Utilizadores

en: Forbidden URL
pt: URL Proibido

en: How WP Cerber loads its core and security mechanisms
pt: Como a WP Cerber carrega o seu núcleo e mecanismos de segurança

en: Login Security
pt: Segurança no Login

en: A unique string that does not overlap with slugs of the existing pages or posts
pt: Uma corda única que não se sobrepõe às caracóis das páginas ou mensagens existentes

en: Processing wp-login.php authentication requests
pt: Processamento de pedidos de autenticação wp-login.php

en: Default processing
pt: Processamento por defeito

en: Block access to wp-login.php
pt: Bloquear o acesso ao wp-login.php

en: Shift admin menu
pt: Menu de administração por turnos

en: You or someone else trying to log into the website. We have to verify that it's you. If this wasn't you, please immediately reset your password to safeguard your account.
pt: Você ou outra pessoa a tentar entrar no website. Temos de verificar se é você. Se não foi você, por favor reinicie imediatamente a sua palavra-passe para salvaguardar a sua conta.

en: Did not receive the email?
pt: Não recebeu o e-mail?

en: Please use the following verification PIN code to verify your identity.
pt: Por favor, use o seguinte código PIN de verificação para verificar a sua identidade.

en: You have disabled the default login page. Ensure that you have configured an alternative login page. Otherwise, you will not be able to log in.
pt: Você desactivou a página de login predefinida. Certifique-se de que configurou uma página de login alternativa. Caso contrário, não será capaz de fazer o login.

en: Brute-force attack mitigation and user authentication settings
pt: Mitigação de ataques de força bruta e definições de autenticação de utilizadores

en: Disable the default login error message
pt: Desactivar a mensagem de erro de login predefinida

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the failed login attempt message
pt: Não revele nomes de utilizador e e-mails inexistentes na mensagem de tentativa de login falhada

en: Deny authentication through wp-login.php
pt: Negar autenticação através do wp-login.php

en: If we have found your account, we have sent the confirmation link to the email address on the account.
pt: Se encontrámos a sua conta, enviámos o link de confirmação para o endereço de e-mail da conta.

en: WP Cerber requires PHP %s or higher. You are running %s.
pt: WP Cerber requer PHP %s ou superior. Você está a executar %s.

en: WP Cerber requires WordPress %s or higher. You are running %s.
pt: WP Cerber requer %s de WordPress ou superior. Você está a executar %s.

en: Disable the default reset password error message
pt: Desactivar a mensagem de erro padrão de redefinição da palavra-passe

en: Do not reveal non-existing usernames and emails in the reset password error message
pt: Não revele nomes de utilizador e e-mails inexistentes na mensagem de erro de redefinição de senha

en: Prevent username discovery
pt: Prevenir a descoberta do nome de utilizador

en: Prevent username discovery via oEmbed
pt: Prevenir a descoberta do nome de utilizador via oEmbed

en: Prevent username discovery via user XML sitemaps
pt: Prevenir a descoberta do nome de utilizador através de mapas do site XML do utilizador

en: Once enabled, the log is available here: %s
pt: Uma vez activado, o registo está disponível aqui: %s

en: The scanner identifies this file as missing based on the integrity data (checksums) provided by the developer of %s.
pt: O scanner identifica este ficheiro como faltando com base nos dados de integridade (checksums) fornecidos pelo desenvolvedor de %s.

en: Retrieve IP address WHOIS information when viewing the logs
pt: Recuperar informação do endereço IP WHOIS ao visualizar os registos

en: Shift the WP Cerber admin menu to the top when navigating through WP Cerber admin pages
pt: Mude o menu de administração WP Cerber para o topo quando navegar através das páginas de administração WP Cerber

en: Show IP WHOIS data
pt: Mostrar dados de IP WHOIS

en: Analyze the uploads directory
pt: Analisar o directório de uploads

en: Analyze the WordPress uploads directory to detect injected files
pt: Analisar o directório de uploads do WordPress para detectar ficheiros injectados

en: Change file and directory permissions if it is required to delete files
pt: Alterar as permissões dos ficheiros e directórios se for necessário apagar ficheiros

en: Change filesystem permissions
pt: Alterar as permissões do sistema de ficheiros

en: Delete files in the WordPress uploads directory
pt: Apagar ficheiros no directório de uploads do WordPress

en: Delete files with unwanted extensions
pt: Eliminar ficheiros com extensões indesejadas

en: Delete publicly accessible files with these extensions
pt: Apagar ficheiros acessíveis ao público com estas extensões

en: Detecting injected files in the WordPress uploads directory
pt: Detecção de ficheiros injectados no directório de uploads do WordPress

en: Executable file extension detected
pt: Extensão de ficheiro executável detectada

en: Filename is prohibited
pt: O nome do ficheiro é proibido

en: Files in temporary directories
pt: Arquivos em diretórios temporários

en: Global Exclusions
pt: Exclusões globais

en: Ignore files with these extensions
pt: Ignorar ficheiros com estas extensões

en: Injected file
pt: Ficheiro injectado

en: Injected files
pt: Ficheiros injectados

en: KB/sec
pt: KB/seg

en: Keep the WordPress uploads directory clean and secure. Detect injected files with public web access, report them, and remove malicious ones.
pt: Mantenha o directório de uploads do WordPress limpo e seguro. Detecte ficheiros injectados com acesso público à web, denuncie e remova os maliciosos.

en: Local hash not found
pt: O hash local não foi encontrado

en: once a day at
pt: uma vez por dia em

en: Prohibited extensions
pt: Extensões proibidas

en: Recover plugins' files
pt: Recuperar os ficheiros dos plugins

en: Scan the sessions directory
pt: Digitalize o directório de sessões

en: Scan web server's temporary directories
pt: Verificar os directórios temporários do servidor web

en: Scanning server's temporary directories for files
pt: Pesquisa de ficheiros nos directórios temporários do servidor

en: Scanning the sessions directory for files
pt: Verificar o directório de sessões em busca de ficheiros

en: Scanning the temporary upload directory for files
pt: Procura de ficheiros no directório de upload temporário

en: Scanning website directories for files
pt: Procura de ficheiros nos directórios dos websites

en: Skip files with these extensions
pt: Saltar ficheiros com estas extensões

en: These policies are automatically enforced at the end of every scan based on its results. All affected files are moved to the quarantine.
pt: Estas políticas são automaticamente aplicadas no final de cada verificação com base nos seus resultados. Todos os ficheiros afectados são movidos para a quarentena.

en: This scan report was generated by the previous version of WP Cerber. Please run a new scan to get consistent and accurate results.
pt: Este relatório de scan foi gerado pela versão anterior do WP Cerber. Por favor, execute um novo scan para obter resultados consistentes e precisos.

en: Use comma to separate multiple extensions
pt: Use vírgulas para separar múltiplas extensões

en: WordPress uploads analysis
pt: Análise de uploads do WordPress

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: High
pt: Alto

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Low
pt: Baixo

[ctx: This is a risk level.]
note: This is a risk level.
en: Medium
pt: Médio

en: If you believe you should be able to perform this request, please let us know.
pt: Se você acredita que deve ser capaz de realizar este pedido, por favor informe-nos.

en: Your request looks suspiciously similar to automated requests from spam posting software or it has been denied by a security policy configured by the website administrator.
pt: O seu pedido parece suspeitosamente semelhante aos pedidos automatizados de software de publicação de spam ou foi negado por uma política de segurança configurada pelo administrador do website.

en: Disable bot detection engine for IP addresses in the White IP Access List
pt: Desactivar o motor de detecção de bot para endereços IP na Lista de Acesso IP Branca

en: Disable reCAPTCHA for IP addresses in the White IP Access List
pt: Desactivar o reCAPTCHA para endereços IP na Lista de Acesso IP Branco

en: Executable files are not supported. Please upload a ZIP archive.
pt: Os ficheiros executáveis não são suportados. Por favor carregue um arquivo ZIP.

en: Human verification failed.
pt: A verificação humana falhou.

en: Logged out everywhere
pt: Saiu em todo o lado

en: Password reset request denied
pt: Pedido de redefinição de senha negado

en: reCAPTCHA verified
pt: reCAPTCHA verificado

en: Sorry, password reset is not allowed for this user.
pt: Desculpe, não é permitida a redefinição de senha para este usuário.

en: This type of file is not supported. Please upload a ZIP archive.
pt: Este tipo de ficheiro não é suportado. Por favor carregue um arquivo ZIP.

en: Use less restrictive security filters for IP addresses in the White IP Access List
pt: Utilize filtros de segurança menos restritivos para endereços IP na Lista de Acesso IP Branca

en: User application password updated
pt: Palavra-passe da aplicação do utilizador actualizada

en: User blocked by administrator
pt: Utilizador bloqueado pelo administrador

note: %s is the name of a website administrator who terminated the session.
en: User session terminated by %s
pt: Sessão do utilizador terminada por %s

en: Username is prohibited
pt: O nome de utilizador é proibido

en: View all REST API requests
pt: Ver todos os pedidos de API REST

en: View denied REST API requests
pt: Ver pedidos REST API negados

en: A new activity has occurred
pt: Ocorreu uma nova actividade

en: Do not send alerts after this date
pt: Não envie alertas após esta data

en: Documentation
pt: Documentação

en: Email alerts will be sent to these emails:
pt: Os alertas por e-mail serão enviados para estes e-mails:

en: Email alerts will be sent to this email:
pt: Os alertas por e-mail serão enviados para este e-mail:

en: Ignore global rate limits
pt: Ignorar limites globais de taxas

en: Maximum number of alerts to send
pt: Número máximo de alertas a enviar

en: Mobile alerts are not configured
pt: Os alertas móveis não estão configurados

note: %s is the name of a mobile device.
en: Mobile alerts will be sent to %s
pt: Os alertas móveis serão enviados para %s

en: No limit
pt: Sem limite

en: Optional alert limits
pt: Limites de alerta opcionais

note: %s is the name of a website administrator who changed the password.
en: Password changed by %s
pt: Senha alterada por %s

en: Spam protection for registration, comment, and other forms on the website
pt: Protecção contra spam para registo, comentários e outros formulários no website

en: Unknown label
pt: Etiqueta desconhecida

note: %s is the name of a website administrator who created the password.
en: User application password created by %s
pt: Palavra-passe da aplicação do utilizador criada por %s

en: User application password deleted
pt: Palavra-passe da aplicação do utilizador apagada

note: %s is the name of a website administrator who deleted the password.
en: User application password deleted by %s
pt: Palavra-passe da aplicação do utilizador apagada por %s

note: %s is the name of a website administrator who created the user.
en: User created by %s
pt: Utilizador criado por %s

note: %s is the name of a website administrator who deleted the user.
en: User deleted by %s
pt: Utilizador apagado por %s

en: View bot events
pt: Ver eventos bot

en: View reCAPTCHA events
pt: Ver eventos reCAPTCHA

en: Check for requests from the IP address
pt: Verifique os pedidos a partir do endereço IP

en: Get me notified when such an event occurs
pt: Avise-me quando um evento deste tipo ocorrer

en: No events found using the given search criteria
pt: Nenhum evento encontrado utilizando os critérios de pesquisa indicados

en: No requests found using the given search criteria
pt: Não foram encontrados pedidos utilizando os critérios de pesquisa indicados

en: No requests have been logged yet.
pt: Nenhum pedido foi ainda registado.

en: Note: Logging is currently disabled
pt: Nota: O registo está actualmente desactivado

en: Sort users in the Dashboard
pt: Classificar utilizadores no Painel de Controle

en: View activity in the Dashboard
pt: Ver actividade no Painel de Controlo

en: View all logged events
pt: Ver todos os eventos registados

en: View all logged requests
pt: Ver todos os pedidos registados

en: View violations in the log
pt: Ver violações no registo

en: You will be notified when such an event occurs
pt: Você será notificado quando tal evento ocorrer

en: An optional login form message
pt: Uma mensagem de formulário de login opcional

en: Brief
pt: Breve

en: Browser:
pt: Navegador:

en: By the user
pt: Por parte do utilizador

en: Channels to send alerts
pt: Canais para enviar alertas

en: Citadel mode duration
pt: Duração do modo Citadel

en: Citadel mode has been activated after %d failed login attempts in %d minutes.
pt: O modo Citadel foi activado após %d tentativas de login falhadas em %d minutos.

en: Citadel mode threshold
pt: Limiar do modo Citadel

en: Configure email parameters for notifications, reports, and alerts
pt: Configurar parâmetros de e-mail para notificações, relatórios e alertas

en: Date:
pt: Data:

en: Disable login language switcher
pt: Desactivar o interruptor do idioma de início de sessão

en: Field %s contains an invalid value
pt: Campo %s contém um valor inválido

en: Field %s may not be empty
pt: O campo %s não pode estar vazio

en: From the country
pt: Do país

en: From the IP address
pt: A partir do endereço IP

en: If empty, the SMTP username is used
pt: Se estiver vazio, é usado o nome de utilizador SMTP

en: IP address:
pt: Endereço IP:

en: Last failed attempt was at %s from IP %s using username: %s.
pt: A última tentativa falhada foi a %s de IP %s usando o nome de utilizador: %s.

en: Location:
pt: Localização:

en: Lockout notification
pt: Notificação de Lockout

en: Login:
pt: Entrar:

en: Mask sensitive data
pt: Máscara de dados sensíveis

en: Mask usernames and IP addresses in notifications and alerts
pt: Mascarar nomes de utilizador e endereços IP nas notificações e alertas

en: Message format
pt: Formato da mensagem

en: None
pt: Nenhum

en: Plain
pt: Simples

en: Please select at least one channel
pt: Por favor seleccione pelo menos um canal

note: %s is the email address(es).
en: Send email alerts to %s
pt: Enviar alertas por e-mail para %s

note: %s is the name of a mobile device.
en: Send mobile alerts to %s
pt: Enviar alertas móveis para %s

en: Send notification if the number of active lockouts above
pt: Enviar notificação se o número de bloqueios activos acima

en: Send notification when a new version of WP Cerber is available
pt: Enviar notificação quando uma nova versão do WP Cerber estiver disponível

en: SMTP encryption
pt: Encriptação SMTP

en: SMTP From email
pt: SMTP Do e-mail

en: SMTP From name
pt: SMTP Do nome

en: SMTP host
pt: Hospedeiro SMTP

en: SMTP password
pt: Senha SMTP

en: SMTP port
pt: Porto SMTP

en: SMTP username
pt: Nome de utilizador SMTP

en: TEST MESSAGE
pt: MENSAGEM DE TESTE

en: The WP Cerber Security plugin has been deactivated
pt: O plugin de segurança WP Cerber foi desactivado

en: The WP Cerber Security plugin is now active
pt: O plugin de segurança WP Cerber está agora activo

en: This message is displayed to a user if the IP address of the user's computer is not whitelisted
pt: Esta mensagem é apresentada a um utilizador se o endereço IP do computador do utilizador não estiver na lista branca

en: Use SMTP server to send emails
pt: Use o servidor SMTP para enviar e-mails

en: Block access to user pages via their usernames
pt: Bloquear o acesso às páginas dos utilizadores através dos seus nomes de utilizador

en: Check users' settings
pt: Verifique as definições dos utilizadores

en: Display admin pages of remote websites using my language
pt: Mostrar páginas administrativas de sites remotos usando o meu idioma

en: If necessary, <%s>check and update settings<%s>.
pt: Se necessário, <%s>verifique e actualize as definições<%s>.

en: If necessary, <%s>unblock the IP address<%s>.
pt: Se necessário, <%s>desbloqueie o endereço IP<%s>.

en: Stop exposing user details
pt: Pare de expor os detalhes do utilizador

en: The IP address of the last failed attempt to log in is blocked
pt: O endereço IP da última tentativa falhada de log-in é bloqueado

en: The last attempt to log in was denied due to the following reason
pt: A última tentativa de entrar no sistema foi negada devido ao seguinte motivo

en: Use my language
pt: Use a minha língua

en: User is not allowed to log in
pt: O utilizador não está autorizado a iniciar sessão

en: User Sessions
pt: Sessões de Utilizadores

en: username is prohibited
pt: nome de utilizador é proibido

en: An optional error message to be displayed when attempting to log in with a non-existing username or a non-existing email
pt: Uma mensagem de erro opcional a ser exibida ao tentar iniciar sessão com um nome de utilizador inexistente ou um e-mail inexistente

en: An optional error message to be displayed when attempting to reset password for a non-existing username or non-existing email address
pt: Uma mensagem de erro opcional a ser exibida ao tentar redefinir a senha para um nome de utilizador inexistente ou um endereço de e-mail inexistente

en: Custom login error message
pt: Mensagem de erro de login personalizada

en: Custom password reset error message
pt: Mensagem de erro de redefinição de senha personalizada

en: For safety reasons, prohibited symbols and invalid values have been removed from the following settings. Please check their values.
pt: Por razões de segurança, símbolos proibidos e valores inválidos foram removidos das seguintes configurações. Por favor, verifique os seus valores.

en: No data for generating reports
pt: Sem dados para gerar relatórios

en: Use WP Cerber's plugin repository
pt: Use o repositório de plugins da WP Cerber

en: Access Settings
pt: Definições de Acesso

en: Add a remote website
pt: Adicionar um site remoto

en: Add managed websites by using access tokens.
pt: Adicione sites geridos através do uso de fichas de acesso.

en: Configure this website as main to manage other remote website
pt: Configurar este website como principal para gerir outro website remoto

en: Disable managed mode
pt: Desactivar o modo de gestão

en: Enable main website mode
pt: Activar o modo de website principal

en: Enable managed mode
pt: Activar o modo gerido

en: Install the access token on the main website.
pt: Instale o código de acesso no site principal.

en: Invalid response from the remote website
pt: Resposta inválida a partir do site remoto

en: The token is unique to this website. Keep it secret. Install the token on your main website to grant access to this website.
pt: O token é único neste website. Mantenha-o em segredo. Instale o token no seu website principal para garantir o acesso a este website.

en: This website can be managed from a main website
pt: Este website pode ser gerido a partir de um website principal

en: This website is set as a main website.
pt: Este site está definido como um site principal.

en: This website is set as a managed website.
pt: Este site está definido como um site gerido.

en: This message was created by
pt: Esta mensagem foi criada por

en: User's browser does not match the one used to log in
pt: O browser do utilizador não corresponde ao utilizado para fazer o login

en: User's IP address does not match the one used to log in
pt: O endereço IP do utilizador não corresponde ao utilizado para iniciar a sessão

en: Activity report is a summary of all logged activities and suspicious events occurred during the selected period of time
pt: Relatório de actividades é um resumo de todas as actividades registadas e eventos suspeitos ocorridos durante o período de tempo seleccionado

en: Activity Reports
pt: Relatórios de Actividades

en: Add-on settings updated
pt: Definições de add-on actualizadas

en: Disable "Remember Me" on the login form
pt: Desactivar "Remember Me" no formulário de login

en: Enable monthly reporting
pt: Activar o relatório mensal

en: Enable weekly reporting
pt: Habilitar relatórios semanais

en: Generate 30-day reports
pt: Gerar relatórios de 30 dias

en: Generate 7-day reports
pt: Gerar relatórios de 7 dias

en: Generate report for the last 30 days instead of the previous calendar month
pt: Gerar relatório para os últimos 30 dias em vez do mês civil anterior

en: Generate report for the last 7 days instead of the previous calendar week
pt: Gerar relatório para os últimos 7 dias em vez da semana de calendário anterior

en: Immediately block IP address after any request to wp-login.php
pt: Bloqueie imediatamente o endereço IP após qualquer pedido para wp-login.php

en: Immediately block IP address when attempting to log in with a non-existing username
pt: Bloquear imediatamente o endereço IP ao tentar fazer o login com um nome de utilizador inexistente

en: IP Access List entries imported: %d
pt: Entradas da Lista de Acesso IP importadas: %d

en: Monthly Report
pt: Relatório Mensal

en: No IP Access List entries found in the uploaded file
pt: Nenhuma entrada da Lista de Acesso IP encontrada no ficheiro carregado

en: Non-existing users are strictly prohibited
pt: Os utilizadores não existentes são estritamente proibidos

en: Notify admin
pt: Notificar a administração

en: Now, whenever you see a green shield icon in the top right-hand corner of any WP Cerber admin page, it means the professional version works as intended, and your website is protected by WP Cerber Security Cloud.
pt: Agora, sempre que vir um ícone de escudo verde no canto superior direito de qualquer página de administração WP Cerber, significa que a versão profissional funciona como pretendido, e o seu website está protegido pela WP Cerber Security Cloud.

en: Please run a new scan to get consistent and accurate results.
pt: Por favor faça um novo scan para obter resultados consistentes e precisos.

en: Please use our client portal to manage your subscription, license keys and get support at %s
pt: Por favor use o nosso portal de clientes para gerir a sua subscrição, chaves de licença e obter suporte em %s

en: Plugin settings have been imported successfully
pt: As configurações dos plugins foram importadas com sucesso

en: Plugin settings updated
pt: Definições de Plugin actualizadas

en: Requests to wp-login.php are strictly prohibited
pt: Os pedidos para wp-login.php são estritamente proibidos

en: Send email notification to the admin
pt: Enviar notificação por e-mail para o administrador

en: Send monthly reports on the nth day of month
pt: Enviar relatórios mensais no nono dia do mês

en: Send weekly reports on
pt: Enviar relatórios semanais sobre

en: Specify a relative or absolute URL
pt: Especifique um URL relativo ou absoluto

en: Thank you for being our client.
pt: Obrigado por ser nosso cliente.

en: The file has been deleted from the quarantine.
pt: O ficheiro foi eliminado da quarentena.

en: The following settings have been set to their minimum acceptable values.
pt: As seguintes configurações foram definidas para os seus valores mínimos aceitáveis.

en: The Pushbullet token is valid. You can select devices to receive notifications.
pt: A ficha Pushbullet é válida. Você pode seleccionar dispositivos para receber notificações.

en: The scanner schedule has been updated
pt: O horário do scanner foi actualizado

en: To generate complete reports, activity log entries will be kept for %d days.
pt: Para gerar relatórios completos, as entradas do registo de actividades serão mantidas por %d dias.

en: Unable to update the scanner schedule
pt: Incapaz de actualizar a agenda do scanner

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Access to prohibited locations
pt: Acesso a locais proibidos

en: Disable main website mode
pt: Desactivar o modo de website principal

en: Main website settings
pt: Configurações do site principal

en: Redirect to the specified URL
pt: Redireccionar para o URL especificado

en: Redirection URL
pt: URL de redireccionamento

en: You have switched back to the main website
pt: Mudou de volta para o site principal

en: Great! Your license key is valid.
pt: Óptimo! A sua chave de licença é válida.

en: Please run the Full Scan. After the scan is completed, analytics reports will be generated.
pt: Por favor, execute a varredura completa. Após a conclusão da varredura, serão gerados relatórios analíticos.

note: Here %s is the name of a mobile device or/and email addresses.
en: A message has been sent to %s
pt: Foi enviada uma mensagem para %s

en: A must-use WP Cerber boot file has been copied to the WordPress must-use directory
pt: Um ficheiro de arranque WP Cerber de utilização obrigatória foi copiado para o directório de utilização obrigatória do WordPress

note: Here %s is a name of software package (module).
en: A new version of %s is available
pt: Uma nova versão de %s está disponível

en: A new version of WP Cerber Security is available. It is strongly advised to install it.
pt: Uma nova versão da WP Cerber Security está disponível. É fortemente aconselhada a sua instalação.

en: Access to REST API is restricted in the WP Cerber settings.
pt: O acesso ao REST API é restrito nas configurações do WP Cerber.

en: Active:
pt: Activo:

en: Allow access to users' data via REST API for these roles
pt: Permitir o acesso aos dados dos utilizadores através da API REST para estas funções

en: Available in the professional version of WP Cerber
pt: Disponível na versão profissional da WP Cerber

en: Be careful about configuring these settings. Improper configuration may lead to failure to delete malicious files.
pt: Tenha cuidado ao configurar estas definições. Uma configuração incorrecta pode levar à falha na eliminação de ficheiros maliciosos.

en: Brief notification format
pt: Formato de notificação breve

en: Bulk importing IP Access List entries
pt: Entradas da Lista de Acesso IP de importação em massa

en: Checking frequency
pt: Frequência de verificação

en: Email server for sending emails generated by WP Cerber
pt: Servidor de e-mail para envio de e-mails gerados pela WP Cerber

en: Heads up!
pt: Atenção!

en: Hide software versions and website URLs in notifications
pt: Ocultar versões de software e URLs de websites em notificações

en: hours interval check
pt: verificação do intervalo de horas

en: Import Entries
pt: Entradas de Importação

en: Installed version:
pt: Versão instalada:

en: It seems outgoing Internet connections are not allowed on your website.
pt: Parece que as ligações de saída à Internet não são permitidas no seu website.

en: Know more details about this version here:
pt: Saiba mais detalhes sobre esta versão aqui:

en: Limit on the allowed number of alerts
pt: Limite do número permitido de alertas

en: Mail Transport
pt: Transporte de correio

en: Manage plugins on your website:
pt: Gerir plugins no seu website:

en: No
pt: Não

en: No updates found.
pt: Não foram encontradas actualizações.

en: Plugin page:
pt: Página de Plugin:

en: Plugin update is available
pt: Actualização do plugin está disponível

en: Send email alerts to my email
pt: Enviar alertas por e-mail para o meu e-mail

en: Send notification when a new version of a plugin is available
pt: Enviar notificação quando uma nova versão de um plugin estiver disponível

en: Tested up to:
pt: Testado até:

en: The reverse proxy mode has not been enabled. No valid proxy headers found.
pt: O modo de proxy inverso não foi activado. Não foram encontrados cabeçalhos de proxy válidos.

en: There is a new version of a plugin installed on your website.
pt: Há uma nova versão de um plugin instalado no seu website.

en: This update has not been tested with your version of WordPress
pt: Esta actualização não foi testada com a sua versão do WordPress

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires PHP version %s or higher, you have %s
pt: Esta actualização requer uma versão PHP %s ou superior, você tem %s

note: Here %s is a version number like 6.1
en: This update requires WordPress version %s or higher, you have %s
pt: Esta actualização requer a versão do WordPress %s ou superior, você tem %s

en: Unable to send a message
pt: Incapaz de enviar uma mensagem

en: Use absolute or relative to the home directory paths. One directory per line.
pt: Use absoluto ou relativo aos caminhos do diretório home. Um diretório por linha.

en: User registration is disabled in the General WordPress Settings.
pt: O registo do utilizador está desactivado nas Definições Gerais do WordPress.

en: Where to email notifications
pt: Onde enviar notificações por e-mail

en: Where to email reports
pt: Onde enviar relatórios por e-mail

en: Where to send emails generated by WP Cerber
pt: Para onde enviar e-mails gerados pela WP Cerber

en: WP Cerber %s is available. Please update.
pt: WP Cerber %s está disponível. Por favor actualize.

en: XML-RPC is disabled in the Hardening settings of WP Cerber.
pt: O XML-RPC está desactivado nas definições de endurecimento da WP Cerber.

en: Yes
pt: Sim

en: Your IP address
pt: O seu endereço IP

en: Your IP address is detected as %s. Make sure it is equal to your IP address on this page: %s.
pt: O seu endereço IP é detectado como %s. Certifique-se de que é igual ao seu endereço IP nesta página: %s.

en: By user
pt: Por utilizador

en: Client Request Cookies
pt: Cookies de pedido de cliente

en: Client Request Headers
pt: Cabeçalhos de pedidos de clientes

en: Error shielding mode
pt: Modo de proteção contra erros

en: Files Submitted
pt: Ficheiros enviados

en: Form Fields
pt: Campos do formulário

en: GET Fields
pt: Campos GET

en: JSON Payload
pt: Carga útil JSON

en: New version:
pt: Nova versão:

en: Server Response Cookies
pt: Cookies de resposta do servidor

en: Server Response Headers
pt: Cabeçalhos de resposta do servidor

en: Software Errors
pt: Erros de software

en: Traffic inspection mode
pt: Modo de inspeção de tráfego

en: Warning!
pt: Aviso!

en: XML-RPC Payload
pt: Carga útil XML-RPC

en: Allow updating WP Cerber from its official website
pt: Permitir a atualização do WP Cerber a partir do seu sítio Web oficial

en: Automatically install new versions of WP Cerber when they are available
pt: Instalar automaticamente novas versões do WP Cerber quando estiverem disponíveis

en: Automatically update WP Cerber
pt: Atualizar automaticamente o WP Cerber

en: File contents changed
pt: Conteúdo do ficheiro alterado

en: New version of WP Cerber is available
pt: Nova versão do WP Cerber está disponível

en: Unable to recover
pt: Não é possível recuperar

en: Use proxy server for outgoing network connections
pt: Utilizar o servidor proxy para ligações de rede de saída

en: Use proxy server to connect to managed websites
pt: Utilizar o servidor proxy para ligar a sítios web geridos

en: Use WordPress proxy settings
pt: Utilizar as definições de proxy do WordPress

en: User session has been terminated | %s user sessions have been terminated
pt[0]: A sessão do utilizador foi terminada

en: BLOCKED
pt: BLOQUEADO

en: Hostname:
pt: Nome do anfitrião:

en: PROHIBITED
pt: PROIBIDO

en: User is blocked
pt: O utilizador está bloqueado

en: Allow users to remember their devices for
pt: Permitir que os utilizadores se lembrem dos seus dispositivos para

en: Clear log
pt: Limpar registo

en: Download log
pt: Descarregar registo

en: Exceeded the allowed number of attempts to enter 2FA code
pt: Excedeu o número permitido de tentativas para introduzir o código 2FA

en: Exceeded the allowed number of attempts to reset password
pt: Excedeu o número permitido de tentativas para redefinir a palavra-passe

en: Exceeded the allowed number of failed reCAPTCHA verifications
pt: Excedeu o número permitido de verificações reCAPTCHA falhadas

en: Exceeded the allowed number of login attempts
pt: Excedeu o número permitido de tentativas de login

en: Global Policies
pt: Políticas globais

en: Invalid user cookies
pt: Cookies de utilizador inválidos

en: Invalid user cookies cleared
pt: Cookies de utilizador inválidos eliminados

en: Last security action: IP address %s was locked out on %s
pt: Última ação de segurança: O endereço IP %s foi bloqueado em %s

en: Learn more about advanced alerting in WP Cerber:
pt: Saiba mais sobre alertas avançados no WP Cerber:

en: Number of active lockouts at the moment:
pt: Número de bloqueios activos no momento:

en: Reason:
pt: Motivo:

en: Regular time intervals
pt: Intervalos de tempo regulares

en: Role Policies
pt: Políticas de funções

en: The diagnostic log file is empty.
pt: O ficheiro de registo de diagnóstico está vazio.

en: The log file has not been created yet.
pt: O ficheiro de registo ainda não foi criado.

en: To modify your reporting settings, navigate to:
pt: Para modificar as suas definições de relatório, navegue para:

en: To view full report, navigate to:
pt: Para ver o relatório completo, navegue para:

en: User has reached the allowed number of concurrent sessions
pt: O utilizador atingiu o número permitido de sessões simultâneas

en: View activity for this IP:
pt: Ver atividade para este IP:

en: View all lockouts:
pt: Ver todos os bloqueios:

en: View log in reverse
pt: Ver registo em sentido inverso

en: You are not allowed to proceed. Ask your administrator for assistance.
pt: Não tem autorização para prosseguir. Peça ajuda ao seu administrador.

en: Remember this device for %d days
pt: Lembrar este dispositivo durante %d dias
